Korita Mostnice: Půvabný kaňon pod Triglavem | E15.cz

Korita Mostnice: Půvabný kaňon pod Triglavem

17. listopadu 2016 • 06:00

Atraktivní terény okolo úpatí slovinského velikána Triglavu často budí dojem lidského mraveniště, odkud se již nadobro vytratilo posvátné ticho hor. Přesto ale existuje alternativa, kam lze částečně uniknout před davy a zároveň se neochudit o krásy Julských Alp.

Nazývá se Korita Mostnice. Společně s následující dolinou Voje tvoří úchvatný celek, složený z rozeklaného kaňonu a prosluněného údolí vroubeného vápencovými štíty. Korita Mostnice se za osadou Stara Fužina nejprve ohlásí soustavou úzkých soutěsek. Dravý tok Mostnice se tu prodírá kupředu temnými štěrbinami, zpěněný se tříští o bariéry kolmých stěn, divoce víří v ohromných kotlích obřích hrnců a posléze se zase mírumilovně rozlévá do průzračných smaragdových tůní, nad nimiž se klenou působivé skalní útvary

Z deníku Emmy Vos aneb Veteránem z Pekingu do Paříže za 36 dní

Ten nejznámější se jmenuje Slůně. Naopak oproti temnému kaňonu dolina Voje dýchá vůní otevřených pastvin a rozptýlených salaší. Na samém konci údolí, uvnitř stinného porostu, si Mostnice připravila nádherné rozloučení: bílou krajku dvacetimetrového vodopádu.

Článek vyšel v časopisu Lidé a Země

Autor: Redakce LaZ
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!