Zemeckisova oslava snílků ukazuje, k čemu je IMAX a 3D | E15.cz

Zemeckisova oslava snílků ukazuje, k čemu je IMAX a 3D

Zemeckisova oslava snílků ukazuje, k čemu je IMAX a 3D
Snímek z filmu Muž na laně
• 
ZDROJ: falcon
12. října 2015 • 12:00
Na plátna se vrací příběh provazochodce Phillippa Petita, který se prošel mezi věžemi WTC. Po oscarovém dokumentu se příběhu chopil režisér Robert Zemeckis.

Byl jednou jeden francouzský chlapec, který chtěl chodit v oblacích. A také mezi zbrusu novými věžemi Světového obchodního centra v New Yorku. Jmenoval se Phillippe Petit a stále žije. Nový film o jeho nejslavnějším provazochodeckém kousku z léta 1974 na začátku hlásá, že je natočen podle pravdivého příběhu.

Skutečný příběh však nabízí oscarový dokument z roku 2009. Aktuální hraný film, v českých kinech i se stejným názvem Muž na laně, místo toho nabídne spíš mýtus o síle snění a odvaze nenechat se zastavit strachem ani představou, že něco není možné. Takto pojatému příběhu, v němž hlavní hrdina navíc pro jistotu všechno vysvětluje, by slušela spíše animovaná forma komiksu pro děti. Akorát v ní by se nemohlo uplatnit to, co je na Muži na laně nejlepší – působivá evokace dění ve výšce čtyř set metrů.

Robert Zemeckis naposledy evokoval leteckou nehodu v dramatu Let. Po jím produkovaném propadáku Máma mezi Marťany mu nicméně Hollywood přestal věřit. Muž na laně, vyrobený za 35 milionů dolarů i s využitím české postprodukční firmy UPP, je tak návratem na scénu pro prince rodinných dojemných zábav z osmdesátých a devadesátých let jako Návrat do budoucnosti či Forrest Gump.

Jeho novinka není o moc víc než příjemnou podívanou, v níž se všichni mají rádi, kde najít komplice do nelegálního podniku je lehčí než dostat se na střechu Dvojčat a kde Petitovu aroganci a sebestřednost urovná chlapecký šarm Josepha Gordona Levitta. Zdlouhavou, mírně iritující první část cesty ke snu zase omluví druhá polovina.

Jakmile Petit a jeho kamarádi začnou připravovat akci, film ožije. Po zábavné části připomínající snímky o sympatických lupičských partách ožije i 3D, která obzvlášť v IMAX dokáže zázračně navodit pocit přímé účasti a vzrušující závrati. Ta nahradí napětí z již 40 let zodpovězené otázky, jestli se provazochodci jeho kousek povede.

V Muži na laně bychom se ale o Petita nebáli, ani kdyby byl vymyšlený. Na rozdíl od Everestu tohle není film, kde by člověk za svou troufalost platil. Naopak. Zemeckis se ohlíží za člověkem, který si mohl troufat, s dotekem nostalgie, protože věže World Trade Centra už nestojí a jejich pád zahájil jinou éru. I tím silným důrazem na diváckost, vizuální efekty a vítězství nevinných, houževnatých, bláznivých snílků je Muž na laně typicky Zemeckisovým filmem.

Muž na laně
(dobrodružný, USA, 123 minut)
Režie: Robert Zemeckis
Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Charlotte Le Bonová, Clément Sibony, César Domboy
Hodnocení: 60 %

Autor: Iva Přivřelová
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!