Itálie chce obnovit arénu v římském Koloseu | E15.cz

Itálie chce obnovit arénu v římském Koloseu

Itálie chce obnovit arénu v římském Koloseu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock
8. listopadu 2014 • 05:00
Římské Koloseum možná brzy získá zpět podobu, kterou mělo v dobách, kdy se v antickém amfiteátru konaly gladiátorské hry, zápasy s divokými zvířaty či popravy.

Italský ministr kultury Dario Franceschini podpořil plán, aby v Koloseu opět vznikla kruhová aréna, která zakryje obnažené zbytky suterénních prostor. Podle archeologů by pak bylo možné, aby se v Koloseu konaly nejrůznější kulturní akce.

Amfiteátr, který pojal přes 35.000 diváků, byl dokončen za vlády císaře Tita v roce 80 našeho letopočtu. Půldruhého tisíciletí se pak využíval jako místo pořádání dobových zábav - od antických gladiátorských zápasů až po divadelní představení. Ve středověku budova přestala sloužit svému původnímu účelu a byla přebudována na byty a obchody.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: Shutterstock

Koncem 19. století byly během archeologického průzkumu obnaženy zbytky chodeb a dalších prostor, které kdysi ležely pod samotnou arénou: takto Koloseum znají lidé dnes. Archeologové ale svolili, aby byl suterén tak jako kdysi zakryt prkny a zasypán pískem, takže by opět vznikla kruhová aréna.

„Ten nápad se mi velmi líbí. Teď už je potřeba jen trochu odvahy,“ pochválil projekt na Twitteru ministr kultury.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!