Hunger Games 3.1 – Natahovaná vzpoura | E15.cz

Hunger Games 3.1 – Natahovaná vzpoura

Hunger Games 3.1 – Natahovaná vzpoura
Hunger Games: Síla vzdoru
• 
ZDROJ: Forum Film CZ
24. listopadu 2014 • 12:00
Další rok, další díl Hunger Games. Ti, kteří dystopický seriál podle knih Suzanne Collinsové neznají, mohou trojku spokojeně ignorovat.

Ostatní ať si vzpomenou, že ve světě Panemu ovládaném diktátorem z Kapitolu se už rozbujela revoluce. Tu vede nová postava v podání další hvězdy v titulcích Julianne Mooreové, tváří a hlasem vzpoury má být ale Katniss. Dívku s nastřádanými zraněními a traumaty, která už prožila dva pobyty v aréně smrti, ovšem více zajímá osud jejího milovaného Peety, který zůstal v rukou nelítostného prezidenta podaného s elegancí Donalda Sutherlanda.

Knižní Hunger Games mají tři díly, ty filmové skončí až za rok. Síla vzdoru – 1. část (která se v originále jmenuje Reprodrozd) vychází jen z poloviny poslední knihy, a tak nemusí spěchat. Což jí neprospívá. Film trvá sice skoro o půl hodiny méně než předchozí epizody, přesto se táhne.

V příběhu není moc akce, Katniss si dává na čas s přemlouváním, aby se zapojila do boje, motivy se opakují, i ta náladotvorná písnička, která naznačuje, že z Jennifer Lawrenceové by mohla být dobrá country zpěvačka, obsahuje zbytečně moc stejných slok. Divák tak má příliš času všímat si, kdy se postavy chovají podivně, neopatrně, bláhově, rozmazleně a čím Katniss připomíná Bellu, méně emancipovanou hrdinku Twilight ságy.

Hunger Games je sice dílko pro stejné publikum, ale nakonec i třetí díl ukazuje, proč je ze všech podobných filmových fantasy tato série stále nejzajímavější. Katniss je sice mimořádně odvážná a obětavá, ale také hysterická a mladičká, a proto revoluci dospělých a cynických nevede, jen je do ní vmanévrována. Figurkou ve velké hře se stal i Peeta, z něhož se stává troska. Hunger Games se nejméně bojí dát najevo, jaké metody se používají ve válce a nejvíce se vztahují k současným obrazům ze zpráv.

Trojka je vizuálně nejtemnější, rebelové totiž přežívají v podzemí, zatímco Kapitol proměnil několik dalších krajů v trosky. Časté absence Peety v ději jsou citelné stejně jako absence samotných hladových her, Liam Hemsworth v roli druhého nápadníka Katniss totiž neumí zaujmout.

Hunger Games: Síla vzdoru – 1. část
(akční dystopie, USA 2014, 123 minut)
Režie: Francis Lawrence
Scénář: Peter Craig, Danny Strong podle knihy Suzanne Collinsové
Hrají: Jennifer Lawrenceová, Liam Hemsworth, Julianne Mooreová, Josh Hutcherson
Hodnocení: 60 %

Autor: Iva Přivřelová
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!