Vy ještě nekupujete BIO? | E15.cz

Vy ještě nekupujete BIO?

Vy ještě nekupujete BIO?
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
9. července 2015 • 05:00
Ať už se vydáte na nákup potravin, nebo třeba do restaurace na večeři, stále častěji máte možnost volby. BIO, nebo „neBIO“?

Začněme pěkně od podlahy. Definice by mohla znít asi takto: biopotraviny jsou vyrobeny z produktů ekologického zemědělství za podmínek určených zákonem a měly by být označeny příslušným logem – a to jak národním, tak evropským. Musí samozřejmě stejně jako biosuroviny splňovat přísné požadavky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Při výrobě produktů ekologického zemědělství například nesmějí být používány pesticidy a chemická hnojiva, umělé konzervanty ani barviva nebo třeba antibiotika či GMO (geneticky modifikované organismy).

Upřímně, stejně jako mají biopotraviny u nás své vášnivé zastánce, tak mají i zarputilé odpůrce. Zatímco ti první jsou přesvědčeni o tom, že biopotraviny jsou obecně zdravější, chutnější, kvalitnější a mají vyšší obsah vitaminů a minerálních látek než běžné potraviny, druzí oponují, že jde jen o marketingový tah, jak za víc peněz prodat „obyčejné“ zboží, a že je například velice problematické pěstovat úspěšně ve velkém některé zemědělské plodiny naprosto bez chemie.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: Profimedia.cz

Bio je moderní

Ať tak, nebo tak, čeští spotřebitelé si produkty ekologického zemědělství a potravinářství v posledních letech docela oblíbili. Možná i díky stoupající popularitě farmářských trhů, větší nabídce obchodů nebo na základě prohlášení mediálně známých šéfkuchařů. I podle nedávného průzkumu agentury Median nakupují Češi biopotraviny stále častěji. Zatímco ještě před nějakými 6 lety je ve své nákupní tašce donesla domů několikrát za měsíc jen přibližně čtvrtina dotázaných, dnes tvoří vyznavači biostylu už třetinu populace. Největší oblibě se přitom potraviny pocházející z ekologického zemědělství těší u žen ve středním věku, nejméně si je naopak oblíbili starší muži.

Kam pro ně?

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: Profimedia.cz

Nejvíc frčí biomléko

Favority mezi biovýrobky jsou u spotřebitelů zejména mléko a mléčné výrobky (70 %), velmi oblíbené jsou také uzeniny, maso nebo ovoce a zelenina v kvalitě bio. Přitom dvě posledně jmenované položky nákupního seznamu podle již zmiňovaného výzkumu stále posilují svou pozici. Pravděpodobně i proto, že pro ně nemusíme vyrážet vždy jen do specializovaných bioobchodů, ale jsou stále častěji dostupné i v supermarketu za rohem, kam se pravidelně vydáváme na rodinný nákup.

BIOpotraviny očima nakupujících

PRO:

  • zdravější
  • chutnější
  • mnohem šetrnější k přírodě
  • patří k určitému životnímu stylu

PROTI:

  • vyšší cena
  • omezené možnosti nákupu
  • nedůvěra, že jde skutečně o bioprodukt
  • pouze marketingový tah

Článek vyšel v časopisu F.O.O.D.

Autor: Johana Křížková
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!